Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beckov je malebná dedina, ktorá sa nachádza na strednom Považí. Z jednej strany ju ohraničujú kopce Považského Inovca a zo západu tvorí jeho hranicu od nepamäti rieka Váh. Nad obcou sa vypína sedemdesiat metrov vysoké skalné bralo so zrúcaninou stredovekého hradu. V roku 1914 bol v Beckove podľa dostupných informácií založený hasičský zbor aj keď je možné, že to bolo oveľa skôr.. Ide o najstaršiu doposial exisistujúcu organizáciu v obci. DHZ prešiel zložitú a tŕnistú cestu až k dnešnej podobe. Z minulosti existovania a činnosti DHZ sa nám zachovalo veľmi málo dokumentov, ktoré by mapovali činnosť našich predchodcov. Stará zbrojnica ,ktorá bola v strede obce bola roky opustená,nezachovali sa žiadne dokumenty ani kronika. Avšak od roku 1970 sa začal v našej obci budovať zbor na aký sme právom pyšní. Naši predchodcovia, ktorým určite nechýbalo nadšenie a bolo ich iba 25 vyhrávali jednu súťaž za druhou a na okresnom kole dokonca vyhrali na tie časi neuveriteľnú cenu PPS 16. Prišli však i roky kedy bol zbor na pokraji konca. Našli sa však jednotlivci ako napr. pán Vavris a bratia Striežencoví, ktorí položili dobré základy pre dnešnú organizáciu. DHZ v Beckove má dnes 53 členov z toho 9 žien. Na jej čele stojí 14 rokov Jaroščiak Miloš a jeho veliiteľom je Strieženec Pavol. Všetci členovia sú aj členmi Obecného hasičského zboru. Máme zverenú Tatru 148 CAS 32, ktorej sme v roku 2006 urobili nový lak s krásnými plameňmi na prednej kapote a dverách . Taktiež naši členovia odrobili veľa hodín na jej údržbe aby bola stále v 100% technickom stave. Za uplynulé roky sme sa úspešne podielali na lokalizácii viacerých požiarov  a prírodných katastrof v obci. Išlo zväčša o požiare suchého trávnatého porastu, ale vyskytol sa i požiar lesa, rodinného domu ,požiar reštaurácie v obci a v poslednývh rokoch príbuda veterných smrští, ktoré vyvracajú stromy a ničia strechy tak ako tomu bolo v našej obci v rokoch 2006 a2007. Naša jednotka je vybavená na patričnej úrovni. V roku 2008 sme prerobili PPS 12 na PPS 15 a obec zakúpila pre potreby DHZ 8-miestny mikrobus NISSAN Vanete aj s prívesným vozíkom na prevoz PPS. Taktiež sa môžeme pochváliť mimoriadnou kultúrnou činnosťou. V minulosti sme organizovali Štefánske a Jozefovské zábavy ,ktoré mali meno v celom v okrese. Nakoľko tieto akcie po roku 1990 prestali byť rentabilné zamerali sme sa na poskytovanie občerstvenia na Beckovských letných slávnostiach, kde taktiež robíme program pre deti a vystavujeme našu techniku, ale taktiež si požičiavame aj techniku z iných zborov.  Až príchodom Martiny Striežencovej na post učiteľky v tunajšej ZŠ sa nám splnil dlhoročný sen založiť krúžom mladých hasičov. Mladí hasiči sa zúčastnili v roku 2007 súťaže plameň,kde skončili na druhom mieste ale už v roku 2008 sa stali víťazmi v kategórii mladších a starších žiakov.  Pre členov poriadame každý rok autobusové výlety, pri ktorých spoznávame krásy Slovenska i zahraničia. Od roku 1990 sme navštívili 2x Viedeň, Olomouc, Zlín, Lešnú, Vrátnu, Banskú Štiavnicu, Sv. Anton, Demänovskú jaskyňu, Strečno, Súľovské skaly, Rajecké Teplice, Žilinu, Oravskú priehradu, Oravský zámok, múzeá slovenskej dediny v Zuberci a v Martine ,Bratislavu ,Devín a taktiež sme viackrát boli v ZOO Bojnice. Každoročne na jar a na jeseň poriadame výlety do okolitej prírody. Pomáhame i ostatným organizáciám pri rôznych spoločenských akciách ako sú napríklad Beckovské letné slávnost /riadenie dopravy/ , Ďeň detí a Ďeň otcov.V tomto rolu sme boli oslovení a vykonali sme požiarnu asistenčnú službu na Truck countri a Topofeste. Každoročne sa zúčastňujme previerky pripravenosti v našom okrese ako i pohárových pretekov v okolí.Môžem však konštatovať ,že trocha zaostávame po technickej stránke. Podarilo sa nám po viacročnom úsilí vybudovať si vlastné cvičné ihrisko osadiť tam nádrž a zakúpiť kosačku. Bolo by však potrebné investovať ešte so PPS nakoľko aj keď sme ju prerobili na PPS 15 ale stále to ešte nie je konkurencie schopná mašina,aj keď ste v tonto roku skončili na 14 mieste v okrese, čo bolo najlepšie umiestenie za posledných 10 rokov.  Vekový priemer našich členov je 32 rokov, ale i tak už sú niektorí držiteľmi ceny starostu obce a viacerým boli udelené od okresného výboru DPO medajly za vernosť a za príkladnú prácu. V roku 2004 udelila obec organizácii pri príležitosti 90 výročia založenia DHZ v obci Cenu obce za dlhoročnú prácu.  

 

Zoznam členov DHZ v Beckove

Jaroščiak Miloš-predseda

Strieženec Pavol -veliteľ

Pavlovič Karol-starosta obce

Jaroščiak Ján-tajomník

Švec Pavol-strojník

Gába Luboš-strojník

Blatnický Vladimír -strojník

Polonský Ján -strojník

Šinko Tibor-preventívat

Vavro Peter-strojník

Striežencová Marta-pokladníčka

Striežencová Martina -referent mládeže

Mahrík Ján

Majzel Julius

Mahrík Jozef

Mahrík Miroslav

Strieženec Štefan

Gába Peter

Mahríková Emília

Pacek Štefan

Ondrčka Norbert

Ondrčková Danka

Škarka Tomáš

 Šutovský Marek

Šutovská Petra

Šprincl Radovan

Hajdúšej Ľuboš

Hajdúšková Ľubka

Hanic Peter

Hanic Ľuboš

Hlávka Daniel

Žovinec Peter

Podhorský Ľuboš

Švecová Alena

Vazovan Viktor

Švec Tomáš

Jaroščiak Martin

Polonský Peter

Jaroščiaková Soňa

Gábová Martina

Majzlová Martina

Šprincl Pavol

Šprinclová Janka

Čaňo MIchal

Poláčik Daniel

Koníček Ján

Záhumenský Milan

Bubeník Miroslav

Václavíková Katka

Vazovan Peter

Sedláček Marek

Jaroščiak Miloš ml.

Jaroščiak David

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pozvanka

(hasici Pobedim, 20. 2. 2010 11:56)

POZVÁNKA

DOBROVOĽNÝ HASIČSKÝ ZBOR POBEDIM

pozývame Vás na hasičský kolkársky turnaj,ktorý sa uskutoční:

Kde? 4 - dráhová koľkáreň Pobedim

Kedy? 13.3.2010

O koľkej? zač.09.00 hod.

Štartovné 20.-€ družstvo /4 hráči/

občerstvenie v štartovnom

vstup na kolkárske dráhy len v čistej športovej obuvi

svoju účasť nahláste do 27.2.2010 na tel.mobil 0905/864 046 DHZ Pobedim


Záväzná prihláška


Potvrdzujeme účasť na hasičskom kolkárskom turnaji konanom dňa13.3.2010

Prihlasujeme ................................................ družstvo /á/


Prihlášku treba odoslať do 27.2.2010 na adresu :

Dobrovoľný hasičský zbor Pobedim
916 23 POBEDIM

prípadne info na čísle: 0905 864 046